IMG_9790

GALA IX EDYCJI PROGRAMU DZIAŁAJ LOKALNIE

W poniedziałek 29 lutego odbyła się gala podsumowująca IX edycję Programu Działaj Lokalnie. Nie mogło nas tam zabraknąć z dwóch powodów, po pierwsze jako Radio Żmigród aktywnie uczestniczymy w życiu kulturalnym i społecznym naszego regionu a po drugie byliśmy również grantobiorcami tego programu. W dużym stopniu to dzięki
środkom pozyskanym na zakup odpowiedniego sprzętu mogliśmy wyjść ze smoczej jamy, czyli naszego studia radiowego i przeprowadzić relacje z imprez w Dolinie Baryczy. Mogliśmy również przeprowadzić reportaże i wywiady z lokalnymi artystami i ludźmi biznesu. Sukcesywnie dzieliliśmy się tym z Wami na naszej stronie radiowej i na naszych profilach w serwisach społecznościowych.
Uczestnictwo w programie grantowym Działaj Lokalnie to idealne poletko doświadczalne dla organizacji pozarządowych, które chcą zacząć pozyskiwać środki finansowe na ciekawe pomysły. Granty nie są może zbyt duże, maksymalna kwota to 6000zł, mimo to stanowią znaczny zastrzyk środków finansowych, żeby ruszyć do przodu i podjąć konkretne działania. Uczestnictwo w samym programie Działaj Lokalnie, to nie tylko pieniądze, ale również idealna propozycja dla osób, które chcą poznać ciekawych ludzi, interesujące miejsca i dzięki temu zdobyć ciekawe doświadczenie życiowe.
Dla Mnie osobiście była to doskonała możliwość, żeby przy okazji zrealizować swoje pasje i zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Miałem również możliwość spojrzeć na nasz region z nowej perspektywy, nie tylko bowiem jako odbiorca, ale również jako propagator walorów kulturalnych i turystycznych Doliny Baryczy. Miałem możliwość ponownie odwiedzić miejsca, gdzie jako dziecko bywałem i mogę stwierdzić z nieukrywaną dumą, że mieszkamy w jednym z najpiękniejszych miejsc w województwie dolnośląskim. Możemy być dumni z tego co przez tyle lat zostało poczynione w naszej „małej ojczyźnie”. Nie chodzi mi tylko o inwestycje w infrastrukturę, ale w większym stopniu o naszą zmianę świadomości i mentalności. Coraz więcej ludzi działa społecznie, coraz większa liczba osób angażuje się w różne inicjatywy kulturalne, sportowe. Powstają nowe organizacje pozarządowe, które w dużym stopniu przejmują pewne obowiązki samorządów, często z takim samym a nierzadko z lepszym rezultatem. Tym samym samorządy mogą skupić się na innych sprawach, które są ich priorytetem, niezależnie od opcji politycznej.
Dla naszego stowarzyszenia – Stowarzyszenia Miłośników Ogólnopojętej Kultury (S.M.O.K.), uczestnictwo w programie grantowym był ważnym okresem, pokazało nam nasze mocne i słabe strony. Wiemy co musimy poprawić, wiemy w czym jesteśmy dobrzy. Najważniejsze jest jednak to, że jesteśmy grupą ludzi, którzy chcą i lubią realizować swoje pasje pomagając innym.
Nam się po prostu chce!
Tego życzę wszystkim, którzy pragną coś zmienić w sobie i swoim otoczeniu – nie przestawajcie chcieć.
Działajcie sami, albo w grupie, dołączcie do Nas. Działajmy Lokalnie!

 

Adrian Krysztofiak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *