Boiska2

OTWARCIE BULODROMÓW I IV RADIOWY TURNIEJ W BULE

Mamy nowe boiska do bul!

Ostatni dzień kwietnia był dla naszego stowarzyszenia szczególny. W wyniku starań i konsekwentnych działań udało się przy wielkim wsparciu Gminy Żmigród i Zespołu Placówek Kultury doprowadzić do

finalizacji naszego projektu, którego celem była adaptacja jednego z „parkingów” w Zespole Pałacowo – Parkowym na bulodromy, czyli boiska do gry w bule.
Nie od dziś wiadomym jest fakt, że jako członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ogólnopojętej Kultury jesteśmy wielkimi fanami tej bardzo popularnej w basenie Morza Śródziemnego dyscyplinie sportowej tzn. petanque (w potocznej mowie – bule). Od 2014 roku zorganizowaliśmy kilka amatorskich turniejów, które spotkały się ciepłym przyjęciem mieszkańców naszego jak i okolicznych miast. Okazało się, że pozytywnie zakręconych osób na punkcie bul jest więcej i co najważniejsze, że są to osoby w rożnym wieku. To co odróżnia petanque od innych dyscyplin sportowych, to fakt, że jednocześnie rywalizować ze sobą mogą zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Sama gra nie jest bynajmniej skomplikowana, wręcz przeciwnie, polega bowiem na umieszczeniu swoich bul jak najbliżej tzw. „świnki”, czyli małej kulki, wykonanej z drewna, lub plastiku. W bule można grać pojedynczo, albo w drużynach dwu, lub trzyosobowych. Punkty zdobywa się za każdą bulę, która jest bliżej „świnki” niż bula przeciwnika. Mecz kończy się w momencie zdobycia 13 punktów. Proste? Pewnie, że tak, jednakże w praktyce osiągnięcie celu czyli zwycięstwo wymaga wielkiego skupienia i odpowiedniej taktyki. Dzięki temu wytwarza się atmosfera zdrowej, sportowej rywalizacji.
W większości, ten kto raz spróbował zagrać z chęcią powraca do bul w wolnym czasie. Oczywiście można grać w różnych miejscach aczkolwiek w przypadku rosnących ambicji w kierunku rozwoju tej dyscypliny w naszym mieście ważne było zagospodarowanie przyjaznej przestrzeni do jej uprawiania. Z dumą oznajmiamy, że dzięki partnerskim działaniom (S.M.O.K., Gmina Żmigród i ZPK Żmigród) oddajemy do dyspozycji wszystkich mieszkańców 8 profesjonalnie wykonanych boisk.

                                                 Boiska2   Boiska

Turniej na otwarcie boisk

30 kwietnia odbyło się oficjalne otwarcie bulodromów połączone z IV Radiowym Turniejem w Bule. Wspólnie ze mną wstęgę przeciął Burmistrz Gminy Żmigród, Pan Robert Lewandowski oraz najmłodsi zawodnicy turnieju Mateusz Kłopotowski i Bartosz Kuźma.

                         Przecięcie_wstęgi   Przecięcie_wstęgi2

W samym turnieju udział wzięło 8 dwuosobowych drużyn:
1. Toperzaki
2. Kuźmy
3. Hsząszcze
4. Turbo-Boule
5. Hatzfeld Tim
6. Zwycięscy
7. KK507
8. Kosa Tim
Drużyny zostały podzielone na dwie grupy, z których do fazy pucharowej awansować miały po dwie drużyny, tworząc jednocześnie pary półfinałowe. Po serii meczów grupowych o finał miały zagrać ze sobą poniższe zespoły:
KK507 – Turbo-Boule
Hsząszcze – Zwycięscy
Oba półfinały były niezwykle emocjonujące, ostatecznie w finale spotkały się Hsząszcze i KK507.

Tablica

Początek finału był niezwykle zaciekły, żadna z drużyn nie potrafiła uzyskać większej przewagi punktowej. Jednakże w pewnym momencie drużynie KK507 udało się odskoczyć na kilka punktów i to zadecydowało o całym meczu. Hsząszcze nie były już w stanie zniwelować przewagi, tym samym zwycięstwo KK507 w IV Radiowym Turnieju w Bule okazało się faktem.
Ostateczna kolejność na podium przedstawiała się następująco:
1. KK507
2. Hsząszcze
3. Turbo-Buole
Każda drużyna zajmująca miejsce na podium otrzymała gadżety ufundowane przez: sztab organizacyjny The World Games Wrocław 2017, Gminę Żmigród i Radia Żmigród. Nie zabrakło również medali i pucharów, za które dziękujemy Miejsko Gminnemu Zrzeszeniu LZS i firmie Jarmi, która przygotowała tabliczki i wkładki na pucharach i medalach.

Podczas turnieju można było skorzystać z przygotowanego grilla, napić się kawy, herbaty. Wszystko odbywało się w rodzinnej atmosferze połączonej ze sportowymi emocjami. Turniej poza sportową wymową, pokazał również, że bule łączą pokolenia i są wspaniałą okazją do aktywnego spędzenia czasu.
Zorganizowany przez nas turniej to nie jedyna okazja, żeby pograć w petanque. Od teraz w Centrum Informacji Turystycznej, mieszczącym się w Baszcie w Zespole Pałacowo – Parkowym można bowiem wypożyczyć bule do gry i samemu lub w gronie znajomych spróbować swoich sił w prawdziwej grze. Nie wymaga, to żadnej opłaty, wystarczy zapoznać się z regulaminem i za pomocą swojego podpisu zobligować się do jego przestrzegania.
Wykorzystajmy zatem możliwość spędzenie czasu wolnego w niestandardowy sposób i ćwiczmy grę w bule, bo niedługo kolejne radiowe turnieje.

Foto: Mirosław Kłopotowski, Aleksandra Bartkowiak
Adrian Krysztofiak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *